Sainik Awasiya Mahavidyalaya Chitwan | Management Committee and Staffs

Sainik Awasiya Mahavidyalaya Chitwan | Management Committee and Staffs

Mahavidyalaya Management Committee Chairman


Maj. Gen. Tara Dhoj Pandey, GOC, Mid Div

Div. Cdr., Mid Div.


 

Principal

Mr. Babu Ram Banjade

 

 

Liaison Officer

Major Ramesh Pandey


 

 
Teaching Staff
 
1 Principal Babu Ram Banjade M. Phil Scholar
2 Coordinator P.G.T. Mr. Ganesh Prasad Timilsina M.B.S. (Accountancy), B.Ed.
3 Coordinator P.G.T. Mr. Shailesh Kumar Upadhyaya M.Sc. (Chemistry)
4 P.G.T. Mr. Deepak Kandel M.B.S. (Accountancy)
5 P.G.T. Mr. Samundra Kattel M.Ed. (English)
6 P.G.T. Mr. Amrit Ghimire M.A. (Mathematics)
7 P.G.T. Mr. Ravi Kumar Sigdel M.Sc. (Physics)
8 P.G.T. Ms. Tika Kumari Lohani M.A. (Economics)
9 P.G.T. Mr. Min Prasad Dawadi M. Phil Scholar
10 P.G.T. Mr. Somraj Sapkota M.A. (Mathematics)
11 P.G.T. Mr. Karan Nath M.Sc. (Physics)
12 P.G.T. Ms. Anita Baral Pokharel M.Sc. (Chemistry)
13 Coordinator (G.T.A) Mr. Suraj Chandra Gautam M.A. B.Ed.(Nepali)
14 Coordinator (G.T.) Mr. Gopilal Shrestha M. Ed. (Health Edu.)
15 HoD, Remedial (G.T.A) Mr. Bhabilal Niure M.Ed. (Mathematics)
16 Girls In-charge (G.T.A) Ms. Nila Adhikari Wagle M. A. (English)
17 HoD, ECA (G.T.) Mr. Jeevnath Timilsina B.Sc. (Chemistry)
18 HoD, English (G.T.) Ms. Mira Poudel M. Ed. (English)
19 HoD, Mathematics (G.T.) Mr. Ashok Pokhrel B.Sc. (Physics)
20 HoD, Science (G.T.) Mr. Tika Datta Naharki B.Sc. (Biology)
21 HoD, Nepali (G.T.) Ms. Nanimaiya Dhakal M. A. (Nepali)
22 HoD, Social (G.T.) Mr. Dol Raj Neupane M.A. (Anthro.), B.Ed.
23 G.T.A Ms. Seeta Sharma Tiwari M.Ed. (Nepali)
24 G.T.A Mr. Rudra Prasad Adhikari M. A. B.Ed. (English)
25 G.T. Mr. Roshan Adhikari M. A. (English)
26 G.T. Ms. Sharada Poudel M. Ed. (English)
27 G.T. Ms. Puspa Aryal M. Ed. (English)
28 G.T. Mr. Kamal Chaudhary B. Ed. (English)
29 G.T. Mr. Purushottam Karki M. Ed.(Nepali)
30 G.T. Ms. Samjhana Chhetri B. Ed.(Mathematics)
31 G.T. Ms. Shova Shrestha B.Sc. (Geology)
32 G.T. Mr. Purna Bahadur Adhikari M. A. (English)
33 G.T. Mr. Bhabindra Jung Thapa M.Ed.
34 G.T. Mr. Suderson Parajuli BCA
35 G.T. Mr. Bijay Adhikari B. Ed. (CSIT)
36 G.T. Ms. Kabita Poudel B. Ed. (CSIT)
37 G.T. Mr. Shiva Chaudhary B. Sc. (Chemistry)
38 G.T. Mr. Shiva Kafle B. Ed.
39 G.T. Mr. Sinjan Neupane BCA
40 G.T. Mr. Bir Bahadur Lamichhane B.Sc. (Physics)
Part Time Flat Basis Faculty
1 P.G.T. Mr. Ashok Kumar Acharya M. Ed. (Nepali)
2 P.G.T. Mr. Bishnu Prasad Ojha M.Sc. (Zoology)
3 P.G.T. Mr. Dipak Prakash Shivakoti M. A. (Nepali)
4 P.G.T. Ms. Ashika Bhusal M.Sc. (Botany)
5 P.G.T. Mr. Dipak Kumar Adhikari M.B.S. (Business Studies)
Part Time ECA Teachers
1 Part-Time Teacher Mr. Sunil Kumar Gurung B.A.
2 Part-Time Teacher Mr. Chandra Krishna Koirala Int'l Basketball Player
3 Part-Time Teacher Mr. Yogesh Khanal I.F.A.
4 Part-Time Teacher Mr. Channu Ram Chaudhary Int'l Football Player

 

Non-Teaching Staff
     
S. No. Designation Name
1 Na.Su.-Store Rohit Giri
2 Lab Assistant (Science) Shankar Bogati
3 Kharidar - Accounts Shobha Simkhada (Duwadi)
4 Kharidar Property Gitacharya Gajurel
5 Kharidar - Property Chet Bahadur Gurung
6 Lab Boy (Science) Sita Bista
7 Kharidar - Computer Anil Kumar B.K.
8 Kharidar - Darta/Chalani Chandramaya Baruwal
9 Kharidar - Examination Rojin Shrestha
10 Kharidar - Store Rashmi Kumari Kumal
11 Kharidar (Computer Lab) Sangita Hamal Thakuri
12 Carpenter Dukhan Chaudhary
13 Plumber Mahendra Chaudhary
14 Electrician Raj Kumar Mahato
15 Mukhiya Pradip Thapa
16 Cook Rajendra Khadka
17 Cook Sitaram Bhandari
18 Cook Gyan Bahadur Gurung
19 Cook Sarmila Poudel
20 Aayah (House Helper) Bhagawati Dhakal (Khanal)
21 Aayah (House Helper) Shanti Khadka
22 Office Assistant Durga Prasad Subedi
23 Office Assistant Devaki Karki
24 Office Assistant Dhanamaya Gurung
25 House Guard Tej Bahadur Bhujel
26 House Guard Ramesh Darai
27 House Guard Sanjeev Gurung
28 House Guard Sujan Thapa
29 Laundry Woman Anjana Khadka
30 Laundry Woman Maiya K.C.
31 Laundry Woman Usha Shrestha
32 Laundry Woman Kesh Kumari Shrestha
33 Laundry Woman Manamaya Gurung
34 Laundry Woman Shashikala Sapkota
35 Barber Durga Thakur
36 Barber Nabin Kumar Thakur
37 Gardener Tika Maya Shrestha
38 Tailor Laxmi Kumari Nepal
39 Cobbler Amar Bahadur Ram
40 Cleaner (House) Kamala Kumari Kumal
41 Cleaner (House) Pratima Shrestha
42 Cleaner (House) Shobha Dulal
43 Cleaner (House) Bimala Rawal
44 Waiter Sabin Khadka
45 Waiter Goma Khatri
46 Waiter Arun Jhendi Magar
47 Waiter Anish Bahadur Ram
48 Waiter Dipesh Darai
49 Cleaner (Kitchen) Mani Kumar Khadka
50 Cleaner (Kitchen) Ek Bahadur Karki
51 Cleaner (Kitchen) Ganesh Lal Wad
52 Cleaner (Kitchen) Bhabamaya Bhujel
53 Cleaner (Kitchen) Kalpana Devi Joshi
54 Cleaner (Kitchen) Sher Bahadur Budha